“שלום בית” – מניעת מריבות סביב הילדים והחופש הגדול

החופש הגדול מתקרב ומביא איתו אתגר לא מבוטל של הרבה ימי חופש לילדים וצורך להעסיק אותם, וכן, הרבה הוצאות כספיות.

העסקת הילדים בחופשה וההוצאות הכספיות גורמים לחיכוכים ומריבות בין רוב הזוגות. 

לזוג טליה ומשה יש 3 ילדים. בשנה שעברה החופש הגדול היה מורט עצבים עבורם. שניהם עובדים ועסוקים. טליה חיפשה בחופשה כל הזמן מה לעשות עם הילדים, בכל יום מחדש. יצא לה בסופו של דבר נזק כספי לא מבוטל מכל הבילויים והקייטנות. משה התרגז על ההוצאות הכספיות המיותרות לטעמו והרגיש כאוס מוחלט עם הילדים. גם טיב הבילויים לא מצאו חן בעיניו, לא אהב שכל הזמן מקפיצים אותו. הוא ספר את הימים לסיום החופשה. טליה היתה מותשת.

טליה ומשה רבו המון במהלך החופש ושניהם היו מתוסכלים.
לקראת החופש הגדול שמתקרב, הם חשים תחושת אימה ומרגישים שהדברים הולכים לחזור על עצמם.


איך אפשר להימנע ממריבות בין בני הזוג בחופשות של הילדים?
איך אפשר להימנע מתחושה של אכזבה מבן הזוג ותחושת קונפליקט מתמדת?

המתכון הוא תכנון והיערכות מראש לפי הצרכים של בני המשפחה. הרעיון הוא לפתח יכולת לדיון פתוח ותכנון מראש וכך, בן הזוג אשר אחראי על התיאומים ויותר מעורה בלוחות הזמנים פונה לשני, ויושבים לשיחה רגועה ושקולה, פורסים את היומן ומתכננים מראש בעבור כל יום מה הולך להיות.

השיחה הזו היא מעבר “לבניית לו”ז”, שהיא אולי בחלק מן הבתים מובנת מאליה, אלא גם הזדמנות לכייל ציפיות מהחופשה, ולתת אפשרות לכל אחד מבני הזוג להביע את העקרונות החשובים לו במהלך ימי החופש.

חשוב לעשות את השיחה הזאת מבעוד מועד, להתאזר בהרבה סבלנות, לשים לב שזה זמן נוח עבור שני בני הזוג שהם נינוחים וקשובים, לפתוח יומן ולתכנן…

חשוב מאד שהשיחה תתנהל ברוח חיובית, להתנהג בנימוס ובהתחשבות, וגם לפרוס בדיוק את הציפיות שיש מבן הזוג בכדי למנוע אכזבות וחיכוכים.

מתכננים כך שמחלקים את הימים בין ההורים, לבדוק עם סבא­ וסבתא מה אפשרי, לשריין בייביסיטר מראש אם צריך.

זאת ההזדמנות גם לעשות בתוך הדיון הפתוח את תכנון ההוצאות, להסכים ביחד על ההוצאות הלגיטימיות וגם את תכנון טיב הפעילויות.
מאד חשוב לדעת גם לוותר ולהתפשר בתוך הדיון הזה ולא להתחפר בעמדות. לבוא מתוך רצון לסגור סידור עבודה לחופשת הקיץ, כולל תכנון תקציבי וכל ההסכמות הנוספות המתבקשות.

התכנון מראש הוא הסוד לקיץ מאושר מבחינה משפחתית, הרעיון הוא להציף את הבעיות מראש  ולפתור אותם ברוגע וכך להימנע מפתרון בעיות אד­הוק בתוך חוויה של מתח וסיר לחץ.

מרגע שהחופש מתוכנן, מחולק בין ההורים, ידוע מראש, הכל מתנהל בצורה הרבה יותר רגועה ומוסכמת.

חשוב לזכור שפעם ואחד מבני הזוג, בייביסטר או סב/תא, קיבל את האחריות על פרק זמן מסוים, אזי כיצד יעביר את הזמן עם הילדים – היא שאלה המונחת לפתחו, ויש לדעת גם איך לשחרר ולתת לו את ההרגשה שסומכים עליו שימצה את הזמן שבאחריותו בצורה הטובה ביותר