“שלום בית” – איך אפשר למדוד אהבה? 

איך לבטא אהבה בשפתו של בן הזוג?

יש הרבה אנשים שלא מרגישים שבני הזוג שלהם אוהבים אותם מספיק. אני שומעת הרבה משפטים כמו: “הוא לא אוהב אותי” או “היא לא אוהבת אותי” או “ככה לא מתנהג בנאדם שאוהב”.

ניקח זוג במשבר לדוגמה, גיל וגילה. כשגיל רוצה לבטא את האהבה שלו, הוא מביא לאשתו פרחים וקונה לה מתנה. אבל היא לא מתרשמת מזה, זה לא מספק אותה ולא מוכיח לה שהוא אוהב אותה. היא היתה רוצה שהוא יישב וידבר איתה, שישקיע בה זמן איכות. מבחינתה: “אם הוא היה כל כך אוהב אותי אז היה מציע לה לבלות את הסופשבוע ביחד”

 

ניקח עוד זוג אחר שחוגג יום הולדת, האישה מחפשת להביע את האהבה שלה בשירות ועזרה, היא כל היום ניקתה את הבית וטרחה והכינה ארוחה חמה, שכשבעלה יבוא הביתה יהיה לו נעים, נקי וטעים. אבל הבעל לא רואה את זה, הוא מעדיף לקבל חיבוק ונשיקה.

אז מה קורה כאן?

גרי צ’פמן כתב ספר על שפות שונות לאהבה. בספרו הוא מספר על חמש שפות לאהבה. אנשים שונים מבטאים אהבה בדרכים שונות.

למעשה, לאהבה יש חמש שפות ברורות ומוגדרות:

  1. השפה הראשונה היא זמן איכות. אנשים אשר מבטאים את אהבתם בכך ששוהים ביחד עם אהובם ומחפשים את הזמן איכות איתו. במקביל ימדדו את אהבת הבן זוג כלפיהם לפי זמן האיכות שהוא משקיע בהם.
  2. השפה השניה היא מילים בונות ומחזקות. אנשים אשר מבחינתם מה שנאמר זה מה שמוכיח את האהבה, הם מחכים לשמוע ביטויי אהבה ובעצמם מבטאים אהבה במילים. אלו האנשים שפחות חשובה להם המתנה, אלא הברכה. פחות יתרשמו ממעשים, יותר ממילים.
  3. השפה השלישית היא מתנות. אנשים אשר יקנו מתנה כאשר הם רוצים להביע את אהבתם, ובהתאם, ירגישו אהובים אם יקבלו מתנה בעצמם. זה יוכיח להם מחשבה וכוונה וירגש אותם. אם לא קיבלו מתנה, רק איזה משהו סימלי, זה יאכזב אותם.
  4. השפה הרביעית היא שירות או עזרה. אנשים שמבחינתם, ביטוי לאהבה זה לעשות למען מישהו, לפנק אותו, לעזור לו, לבשל עבורו, לכבס לו. ובהתאם, הם מודדים אהבה בשפה הזאת. הם פחות יעריכו מילים ומתנות, אלא יותר מעשים ומאמץ.
  5. השפה החמישית היא מגע גופני. אנשים אשר מבטאים אהבה במגע, בחיבוק, בנשיקה. ובהתאם, כך בעצמם מודדים אהבה. אם יגידו להם שאוהבים אותם, ללא מגע, זה לא יתפס בעיניהם כאהבה.

כאשר בני הזוג מדברים בשפת אהבה שונה, תהיה להם הרגשה שלא מקבלים מספיק אהבה. הגבר יכול לבטא את אהבתו במילים לאשתו, אך המילים יהיו חסרות משמעות בעיניה אם היא מודדת אהבה במתנות.

האישה יכולה לחבק ולנשק את בעלה אך זה יהיה חסר משמעות מבחינתו אם לא טרחה עבורו והכינה עבורו ארוחת ערב.

כל אחד מבטא אהבה בשפתו ויודע להעריך רק כשאותו הביטוי של האהבה מופנה כלפיו בחזרה.

אז מה עושים?

לומדים לבטא אהבה בשפתו של בן או בת הזוג.

גיל יכול להבין שלקנות מתנה לאשתו זה לא מה שיעשה לה את זה, כי שפתה היא זמן איכות ועל כן יפנה זמן משמעותי עבורה , אז היא תהיה בשמיים.

מהי שפת האהבה שלכם?

שאלו את עצמכם:

כיצד אתם מבטאים אהבה לאחרים בדרך כלל? 

מה הדבר שאתם שהייתם רוצים לקבל מבן הזוג? מה חסר לכם?האם זה חיבוק ונשיקה? האם זאת מתנה? האם שיפנה לכם זמן איכות? האם תרצו שיבטא במילים את אהבתו? האם תרצו שהוא יעשה משהו למענכם?

וכיצד בן הזוג מתנהל? מהי שפת האהבה שלו?

ייתכן שיש לכם יותר משפת אהבה אחת, אולם לרוב ישנה שפת אהבה אחת עיקרית.

גלו מהי שפת האהבה שלכם, ומהי שפת האהבה של בן הזוג. לאחר מכן, התחילו ליישם. תנו לבן הזוג את מה שהוא רוצה לקבל, לא את מה שנוח לכם לתת. הבינו כיצד להרגיש אהובים על ידי בן הזוג, למדו להעריך את מחוות האהבה שלו והדריכו אותו כיצד הייתם מעדיפים לחוש אהבה.