איך לחזק מחדש את הקשר? על בני זוג שהתרחקו ורוצים ללמוד כיצד להתקרב מחדש

אחרי מספר שנים בזוגיות, יש מצבים שבני הזוג מתרחקים אחד מהשניה. פחות ופחות מתאמצים לחוות חוויות משותפות ופשוט נותנים לחיים לקחת אותם מבלי להתאמץ לשמר ולטפח את הזוגיות.

הגיעו אלי לקליניקה בני הזוג משה ואושרית. הם נמצאים במשבר מאד גדול. אחרי 15 שנים של נישואין, הילדים כבר קצת גדלו. ומה שקרה זה שמשה נכנס מאוד חזק בקטע של הספורט. בכלל, הוא מאד התפתח בכל מה שקשור לבריאות, תזונה וכושר והוא משקיע הרבה זמן בספורט. הוא רץ את המרתון האחרון ולפחות 3 פעמים בשבוע יוצא מהבית ל3 שעות של אימונים.

 

ולמה זאת בעיה? כי אשתו אושרית נמצאת במקום אחר. בעצם היא לא התפתחה ביחד איתו ונותרה באותו המקום, באותה התזונה, לא עושה כושר ובעצם לא שינתה שום דבר באורח חייה.

משה מעקם את הפרצוף על אורח חייה של אושרית, שלא משקיעה בבריאות של עצמה. אושרית מתעצבנת מאד על השקעת הזמן המוגזמת, מבחינתה, של משה. למשה גם יש חברים חדשים מהריצה, והוא יושב איתם לקפה לעיתים אחרי הריצה, וזה בכלל מוציא את אושרית מדעתה. משה נמצא הרבה פחות בבית, יש לו חברים חדשים והיא מרגישה שהזוגיות דועכת.

אצל הרבה זוגות נפערים פערים עם השנים. לפעמים זה כמו אצל משה ואושרית, שאחד מפתח מודעות גבוהה לבריאות או להתפתחות אישית והשני נשאר באותו המקום. לפעמים זה בחיים המקצועיים, שהקריירה של אחד מבני הזוג מתפתחת ותופסת נפח משמעותי, לעומת בן הזוג השני שנשאר באותו המקום. לפעמים זה ברמה הרוחנית, שאחד מבני הזוג תופס כיוון רוחני יותר, משקיע יותר במודעות והתפתחות אישית ופתאום בני הזוג כבר לא מדברים באותה השפה אלא חווים פער רוחני ביניהם. לפעמים זה בקטע חברתי, שאחד מבני הזוג מוצא לעצמו חברים חדשים ובן הזוג השני מרגיש שהוא נותר מאחור, פחות רצוי.

זה טבעי לאדם להתפתח, להתקדם, להשתנות. הבעיה נוצרת כאשר השינוי של בן הזוג, לא מתקבל בהבנה אצל השני ונוצרת ביניהם תהום.

איך אפשר לשמר את הזוגיות על אף הפער שנוצר?

עקרונית צריך לעצור את זה, כי זה רק הולך ומתדרדר. למצוא את הדרך איך מצליחים שוב פעם לייצר חוויות משותפות של בני הזוג על בסיס של דברים משותפים בכדי לא להתרחק יותר מדי אחד מהשניה.

לדוגמה: לפחות פעם בשבוע להקפיד על זמן בילוי משותף, לוקחים בייביסיטר ויוצאים לבילוי משותף.

יש חשיבות קריטית לכמות הזמן שיבלו בני הזוג ביחד, לחוויות המשותפות שיהיו להם ביחד. זה נותן להם בסיס משותף, נושאי שיחה, עיניינים משותפים, קירבה וחברות.

מעבר לזה, חשוב להתעקש ולתת לבן הזוג להיות חלק מחווית השינוי של בן הזוג המתפתח. חשוב לוודא שהפער בינהם אינו גדל אלא מצטמצם במאמצים משותפים.

וכך עלתה ההצעה שאושרית והילדים יחכו למשה על קו הסיום במירוץ הבא, בכדי לייצר חוויה זוגית ומשפחתית מעצימה ובכדי שאושרית תיקח חלק בשינוי של משה.

מעבר לזה, הם מקפידים לצאת לפגישה זוגית פעם בשבוע. ואושרית אפילו מצטרפת למשה, לקפה עם החברים החדשים אחרי הריצה.

ניתן לצמצם כל פער שנפער בין בני הזוג, בין אם זה פער חברתי, פער אישי או פער רוחני. כל עוד יש רצון מצד שני בני הזוג להצלחת הזוגיות, ופתיחות לקבל את השינויים אחד אצל השני, ניתן לחשוב על דרכים לשתף ולשלב את בני הזוג ולחוות את השינוי יחדיו.